Nezanedbávejte prevenci…

Na preventivní prohlídku hrazenou zdravotní pojišťovnou máte nárok 1x za dva roky.

Dle věku se liší rozsah doplňujících vyšetření k preventivní prohlídce.

Součástí preventivní prohlídky jsou tato vyšetření:

ODBĚR KRVE+MOČE:  Náběry provádí sestřička v ordinaci denně mezi 7.15 – 7.45. 

Věnujte prosím pozornost správné přípravě před náběrem: 
1/ Minimálně od půlnoci NIC NEJÍST a pít jen ČISTOU VODU. Večer před náběrem si dejte večeři jen lehkou.
2/ Ráno vypijte celý hrnek čisté vody.
3/ Ranní léky – kromě léků na cukrovku – si bez obav vezměte ( nestanovil-li lékař výslovně jinak) Ranní léky na cukrovku užijete až po snídani.
4/ Nepijte alkohol alespoň 2 dny před náběrem (po větším alkoholovém excesu odložte náběr alespoň o týden).

Moč – po důkladném omytí zevního genitálu odeberte střední proud moče.

Pokud jste si vědomi, že jste přípravu nedodrželi, náběr prosím odložte! Nikdo se na vás nebude zlobit 🙂 Jinak by se v laboratorních výsledcích mohly ukázat hodnoty, které mohou znamenat i nemoc (např. cukrovku, “vysoký cholesterol”, jaterní onemocnění, atd.) a zbytečně bychom doplňovali kontrolní náběr, ev. bych vás zbytečně posílala další vyšetření.

Nedodržením správné přípravy plýtváte svým i naším časem a penězi pojišťoven. To samé platí, pokud jdete např. na kontrolu cholesterolu, ale lék jste si bez domluvy s lékařem vysadili…

EKG:  natáčíme rovnou v ordinaci.

TEST NA SKRYTÉ (OKULTNÍ) KRVÁCENÍ DO STOLICE: týká se mužů i žen od 50 do 55-ti let věku každoročně, od 55-ti let věku každé 2 roky. Slouží k vyhledávání zatím bezpříznakových forem rakoviny tlustého střeva. Pozitivní výsledek tohoto testu neznamená automaticky, že trpíte nádorovým onemocněním střeva! Krev může být ve stolici přítomna při krvácejících hemoroidech, polypech, při užívání Anopyrinu, při zánětu či podráždění střev apod. To ovšem jiným způsobem než endoskopickým vyšetřením střeva poznat nelze. Proto v případě pozitivního výsledku tohoto testu vás musím odeslat na kolonoskopii.

Pokud jste již v minulosti kolonoskopické vyšetření absolvovali, obvykle pak již test neprovádíte (test by byl zbytečný), ale jste sledováni kolonoskopicky a to v intervalech, které určí gastroenterolog.

Od 55-ti let věku se také můžete rozhodnout pro tzv. primární screeningovou kolonoskopii, to znamená, že místo testu absolvujete rovnou kolonoskopické vyšetření. Pokud je střevo bez nálezu, následujících 10 let nemusíte podstupovat další vyšetření, pouze pokud byste měli potíže.

Test vám vydá sestřička. Provedený test přineste prosím kterýkoli den během ordinační doby. Výsledek se dozvíte do 10-ti minut. Nebo provedený test přineste s sebou na preventivní prohlídku.

Věnujte prosím pozornost přiloženému návodu k testu.

Omezte falešně pozitivní výsledky: Při krvácejících hemoroidech nebo přítomnosti krve v moči test neprovádějte, stejně tak v průběhu menstruace. Před odběrem vzorku není nutné žádné dietní opatření.

PREVENTIVNÍ MAMOGRAFIE: týká se žen od 45-ti let věku, každé 2 roky. Žádanku můžete dostat buď ode mne nebo od gynekologa.

PSA (prostatický specifický antigen) – nabíráme u mužů nad 50 let. Zvýšená hodnota PSA může znamenat problém s prostatou a proto vás v tomto případě musím odeslat k dovyšetření urologem. Pokud se již s prostatou léčíte, hladinu PSA nenabíráme – máte ji sledovanou u urologa.